PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Muzeum barokních soch

Láká nejen na loutky. Město Chrudim stojí na okraji zájmu turistů, architektonicky zajímavá místa má ale také

Chrudim na vzestupu. Přestože památek v ní najdeme několik, moderní architektury je poskrovnu. Architekti a designéři, Chrudim vás potřebuje! Vybíráme místa, která stojí za to v druhém největším městě Pardubického kraje (i v jeho okolí) navštívit.

Zahrada tří smyslů

Jak citlivě navázat parkem ke klášternímu komplexu? Projektil architekti utvořili jasnou odpověď. Skrze moderní prvky a materiály spolu s úctou k historii vytvořili nadčasový park, který přímo reflektuje tehdejší užití zahrady. Klášterní zahrady jsou součástí komplexu bývalého kapucínského kláštera, který byl založen v 2. polovině 17. století za hradbami tehdejšího královského města Chrudim. V některých částech se podařilo zachovat původní městské hradby. Návrh inspiroval původní vývoj zahrad. „Klášterní zahrady v Chrudimi měly původně tři části: štěpnici, která poskytovala ovoce, s výhledem na siluetu klášterních budov, užitkovou zelinářskou zahradu a rajskou zahradu poskytující koření, léčivé rostliny a květiny pro výzdobu kostela. Naším návrhem navazujeme na toto historické členění a zároveň vytváříme moderní pobytový park s veškerou soudobou vybaveností. Uzavřená klášterní zahrada se tak proměnila v otevřený veřejný prostor a stala se zeleným opozitem/protikladem historického dlážděného náměstí,“ komentují svůj návrh architekti.

Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Protiklad k historickému dlážděnému náměstí nedaleko centra města
Foto: Tomáš Resl

Park je kids friendly a nabízí rovnou dvě dětská hřiště a několik druhů sezení, ta jsou navržena pro rozproudění konverzace. Mlatové cestičky nedovolí park projít napřímo a ve spěchu. Naopak je žádoucí si mezi zelenou oázou v centru města odpočinout a pohroužit se do svých myšlenek. Na návrhu pracovali Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek, Ondřej Hofmeister, Aleš Steiner, Pavlína Malíková, Enfant Terrible, Lenka Klodová, a Helena Poláková spolu s dalšími specialisty.

Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Několik vchodů a pokaždé jiný druh vyvedení
Foto: Tomáš Resl

Muzeum barokních soch 

Klášterní zahrady zastiňuje o něco větší a pro někoho zajímavější dominanta. V bývalém kapucínském klášteře sv. Josefa vytvořil rodák z nedalekého Vysokého Mýta Roman Brychta, který je zároveň zakladatelem Projektil archtekti, Muzeum barokních soch. Vnitřní prostory reflektují život kapucínů prostý, zasvěcený víře a službě. „Snažíme se tuto upřímnou chudobu – jednoduchost až strohost  vložit do přístupu k řešení nové funkce kostela,“ komentují architekti. Rekonstrukce ošetřuje a ctí původní půdorys. Nové konstrukce například skleněná příčka, která odděluje exteriér od interiéru  vhodně doplňují stávající stavbu a některé z nich mají i podpůrný charakter. V některých místech muzea se přece jen nechá vyznít historie skrze odkryté zdivo. Nejdůležitější byl pro architekty hlavní prostor kostela. Ten sjednotili jemnou bílou lazurou, a nechali tak vyznít samostatný prostor. „Při řešení instalace galerie vkládáme do vytvoření pocitu návštěvníka ,já v prostoru a sochyʻ oproti ,já se sochami v prostoruʻ. Nesmí být totiž vyvolán dojem lapidária, kde je mnoho předmětů a výraz prostoru je potlačen. Návštěvníkovi je přístupný celý kostel včetně zákristie,“ popisují kýžený pocit z prostoru architekti. Přestože se nejedná o aktuální přestavbu, nadčasové architektonické řešení tomu nedává znát.

Exteriér muzea je neméně zajímavý Exteriér muzea je neméně zajímavý
Exteriér muzea je neméně zajímavý

Ale co je hlavním údělem kostela? Barokních soch je v celém klášteře přesně dvaatřicet a najdeme mezi nimi sousoší například i od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Muzeum si klade za cíl ochraňovat tato východočeská díla před vandalismem či před krádežemi. Genius loci lze zažít i při koncertech vážné hudby nebo při divadelních představeních.

Staré spolu s novým v křehkém dialogu Staré spolu s novým v křehkém dialogu
Staré spolu s novým v křehkém dialogu

Pivovar Filištín 

Na kvalitní vizuální identitu se nedá v Chrudimi dopustit. Samotné město našlo svůj nový jednotný minimalistický styl v roce 2021 a navrhla ho Markéta Steinert, mimo jiné přední grafická designérka vizuálu Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Hravé logo má i Chrudimský pivovar Filištín. Speciální druhy piv třeba dvanáctistupňové Belgické mango nebo tmavý Stout by mohly překvapit nejednoho pivaře. Kde jinde najít Filištín než ve Filištínské ulici. Pivovar korzuje většinu času po různých festivalech a místních akcích, ale třeba by moderní interiér přitáhl více zákazníků.

O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage
O vizuální styl minipivovaru se postaralo studio Mixage

Rozhledna Bára

Stavby Martina Rajniše jsou poměrně lehce rozeznatelné. Dřevostavby s vzdušnou konstrukcí leckdy vynikají ještě zajímavými fakty navrch. Jednu takovou lze najít poblíž křemencového lomu nedaleko Chrudimi. Modřínová a dubová konstrukce se potkávají v unikátním trojbokém komolém jehlanu s vnitřním točitým schodištěm. Dřevo se potkává na minimu nutných spojů, ale pevně ho křížem krážem drží ocelová lana. Přírodní materiál dokonce pochází z místních lesů. Po dubových schodech lze vystoupat až do výšky necelých patnácti metrů na vyhlídkovou plošinu. A rozhled je opravdu široký! Celé okolí Pardubic jako na dlani a k tomu při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí. Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.
Rozhledna byla postavena celkem dvakrát. Krátce po otevření byla totiž smetena vichřicí.

Architektonické památky

Zajímavé stavby najdeme i přímo ve městě. Blízko Resslova náměstí stojí Mydlářovský dům, který má za sebou bohatou historii. Uvnitř nalezneme neméně zajímavé muzeum. To je zasvěcené fenoménu loutkářství v českých zemích. V interiéru se nezapomeňte pozorně rozhlížet. První patro domu zdobí reliéfy postav, které personifikují válku, mír, lásku, zbožnost a opatrnost. Stavba nese své pojmenování po Matěji Mydlářovi. Dům přestavěl v 16. století, inspirován svými cestami po Itálii, dle tehdy moderního renesančního slohu. Proto lodžie nesené právě toskánskými sloupy, které dávají průčelí domu nezaměnitelný výraz. Z ulice Soukenická se opět nabízí trochu jiný pohled. Arkády spolu s věžemi plně zapadají do svého okolí. K domu se mimo jiné pojí legenda o katu Janu Mydláři autora Josefa Svátka.

V obci Kočí se zastavte u kostela sv. Bartoloměje. Ten vyniká svou dřevěnou krytou lávkou, která ústí ve věž opláštěnou stejným materiálem. Přestože stavba působí stroze a přísně, uvnitř lodi kostela najdeme překvapivý strop dekorovaný květy tulipánů, zvonků, růží a jiřin.

Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století
Chrudim v sobě nese pozůstatky několika století

A little tip: Přijedete-li do Chrudimi v ranních hodinách, zastavte se v Barista Café na pořádnou anglickou snídani! Pokud spěcháte navštívit jeden z našich tipů, pak vás mile může překvapit pečená ovesná kaše do ruky. Interiéry jsou poněkud starší, naštěstí nemají na kvalitu menu žádný vliv.

Rubriky:

Další z rubriky

CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
S hotelem je samozřejmě spojené i wellness a velkorysý bazén
Číst článek
24. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Ve jménu eklekticismu. Na jihu Rakouska stojí hotel Falkensteiner, který jde příkladem, jak přistoupit k renovaci nevyhovujících starých budov

Doba je rychlá a nároky na relaxaci se bryskně mění. Co ale s objekty, které před lety dobře sloužily jako hotely, ale dnes už jsou démodé? Recept našla společnost Falkensteiner, která místo stavby zbrusu nových budov rekonstruuje ty staré. A výsledek stojí za pozornost!

Design guide
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
NAHAKU
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná holá fakta a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky pro milovníky lokálních příběhů i bizarností

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
JN interiér

AKCE A UDÁLOSTI

Moravská galerie prezentuje tvorbu letošní výherkyně oceněné designérky roku Czech Grand Design Kateřiny Handlové. Nenechte si ujít výstavu sklářských prací Záznam mizení, pohybující se na hranici designu a citlivého náhledu do zkušenosti autorky.

25. dubna 2025 – 29. března 2026
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Studio Nami Nami
Číst článek
07. 05. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hřiště ve městě nebo město hřištěm? MUD* Benešov otevírá citlivé téma dětské hry ve veřejném prostoru

Se začleněním dětí do veřejného prostoru, nebo spíš jejich vyčleněním za ploty dětských hřišť, si v benešovském Muzeu umění a designu hraje nová instalace Místo dětí od studia Nami Nami. Na přístup Kláry Koldové a Eduarda Herrmanna k dětské hře se ptáme kurátorky Anny Sejkové.

Design & umění Rozhovory
Stavba domu je náročnou záležitostí
Číst článek
05. 05. 2025
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Frustrace jménem novostavba. Proč je v Česku tak složité postavit si i malou chatu? 3 příběhy lidí, kteří si prošli nadšením i pády

Není žádnou novinkou, že postavit dům, obzvláště pak u nás v Česku, není jednoduché. Není také výjimkou, že většina lidí na tuto situaci reaguje s lapidárním povzdechem: No jo, tak to holt je.

Interiér & architektura Názory & polemika
Podoba pavilonu na vizualizaci a po jeho výstavbě
Číst článek
02. 05. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 5 min

Příležitost zviditelnit Českou republiku nebyla dostatečně využita. Jak vidí čeští podnikatelé a kurátoři naši prezentaci na světové výstavě Expo v Ósace?

Média jsou plná oslavných článků o naší expozici v japonské Ósace v rámci světové výstavy Expo 2025. Je ale podobný koncept, ekonomická náročnost projektu a efekt pro české firmy vůbec smysluplný?

Názory & polemika
Natálie Navrátilová a šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková
Číst článek
30. 04. 2025
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Že ženy dělají jemnější design je klišé. Na produktu nepoznáte, jestli ho dělal muž či žena, je přesvědčená Natalie Navrátilová, která navrhuje příbory i pravítka

„Drobné nástroje potřebují strašně času. Diplomové prototypy nebyly vůbec dokonalé. Musela jsem se několikrát připomenout. Spíš než o odvaze byla tato spolupráce o vytrvalosti,“ prozrazuje Natalie Navrátilová detaily vzniku kolekce pro Mikov, která ji vynesla cenu Objev roku na Czech Grand Design.

Design & umění Podcast
CASAROSA by Denisa Strmisková
Číst článek
28. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Esence jednoduchosti. V Českém Krumlově vznikla CASAROSA, malebný apartmánový dům se sofistikovanými interiéry

Mysleli jste si, že Český Krumlov je už plný možností stylového ubytování? Omyl. Jeho potenciál zjevně není stále vytěžený. Důkazem je malebná rekonstrukce domu v části Plešivec, který nese název CASAROSA.

Interiér & architektura Design guide
Klára Daniová se ponořila do sociologie a jako výstup vytvořila knihu (ale i online stránku) podpořenou kvalitním zpracováním
Číst článek
23. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Spíše panuje skepse, než víra v lepší zítřky. Grafická designérka Klára Daniová stvořila knihu, která zkoumá fenomén spolubydlení z různých stran

Bydlení je téma, které hýbe celou společností. Absolventka Ateliéru grafický design a nová média Klára Daniová se rozhodla zpracovat fenomén spolubydlení a v eponymní knize ukazuje jeho světlé i stinné stránky.

Názory & polemika Rozhovory
Fotograf Filip Švácha a designérka a umělkyně Pavlína Šváchová se synem Vendelínem; foto: Agnes Čechová; Pavlína se v tvorbě věnuje také šálkovým objektům; foto: Filip Švácha.
Číst článek
21. 04. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

S dítětem jsme přestali prokrastinovat a naše práce je soustředěnější. V Ústí je rodinná atmosféra, UMPRUM by na nás byla moc ambiciózní, říkají Pavlína a Filip Šváchovi

Ona se věnuje designu skla a volnému umění, on nejen její objekty fotografuje. Pavlínu a Filipa Šváchovy spojilo studium v Ústí nad Labem a dnes sdílí kromě společné domácnosti i kreativní vize v projektech toho druhého. Jaké je soužití dvou designérů a umělců a jak jim život proměnilo rodičovství?

Design & umění Rozhovory
Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Speciální pozornost věnujte jídelnímu prostoru. Ten musí být natolik příjemný, aby se s jídlem neutíkalo k nejbližší možné obrazovce
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost
Číst článek
16. 04. 2025
Tereza Tomášová
Doba čtení 3 min

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Design & umění Rozhovory